Jak obchodzić się z materiałem wełnianym?

Zrobiłeś wspaniałą robótkę na drutach, ale nie wiesz, jak po parokrotnym użytkowaniu Twego nowego sweterka, szalika, czy rękawiczek, warto byłoby ją zakonserwować? Chcesz odświeżyć akcesoria, lecz trudno jest Ci się zdecydować na to, czy prać ją ręcznie, czy jednak wrzucić do pralki? Przeczytaj to, co dla Ciebie przygotowaliśmy w niniejszym artykule stanowiącym swego rodzaju wirtualny  informator poświęcony abc robienia na drutach.

Krok pierwszy, który zdecydowanie powinieneś poczynić, to wnikliwe i uważne przeczytanie informacji widniejących na metkach. Etykiety zawierają komplet wiadomości, w tym w jaki sposób prać, jak prasować, jakie temperatury są dozwolone itd. I tak w grę wchodzi przede wszystkim opcja prania ręcznego, polegającego zwłaszcza na ręcznym ugniataniu delikatnie ubrań, aby nie doszło do zbiegnięcia się wełny, albo wręcz odwrotnie – do jej rozciągnięcia. To także sposób na uniknięcie sfilcowania materiału. Kolejna kwestia to pranie w pralce. Jeśli nie masz czasu na zabawę w samodzielne pranie ręczne, postaw na pranie w pralce automatycznej, z tym że wybierając do tego program prania wyrobów akrylowych. Jest to temperatura nie większa niż trzydzieści stopni Celsjusza, która gwarantuje stosowną ochronę tkaniny. Co więcej, program ten  opiera się na bardzo łagodnym, delikatnym praniu i minimalnym wirowaniu, które nie poszarpie wełnianych akcesoriów.

Dodatkowo trzeba wspomnieć o praniu o dobraniu stosownego kompletu środków pielęgnacyjnych- płynów do płukania, proszków itd. Nie wolno stosować wybielaczy, ani mocnych chemicznych specyfików. Odpowiednia symbolika widnieje na opakowaniu, najczęściej oznaczenia są literowe. Płukanie powinno bazować na kilkukrotnym płukaniu w zimnej, chłodnawej wodzie. Powtarzamy je tak często, aż woda będzie klarowna, czysta, niezmącona.